שאלות ותשובות

מהן מקור ההכנסות של חי-משק?

 חי-משק הינה עמותה המתקיימת ברובה מתרומות של קרנות, עסקים, ואנשים פרטיים בארץ ובחו”ל.

לחי-משק הכנסות מפיקוח על לולי חופש, אך נכון להיום, לאור נתח השוק המזערי של שוק זה, אין בהכנסות אלו בכדי לאפשר את פעילותה השוטפת העמותה והיא תלויה בתרומות להמשך פעילות.

למה צריך את הפיקוח של חי-משק?

כיום, לולנים ומשווקי ביצים בישראל יכולים לשווק את מכורתם תחת המותג ביצי חופש בלי שהתקיים כל פיקוח מצד גוף בלתי תלוי, לגבי אמינות השיווק.

צרכנים הקונים ביצי חופש מעוניינים בביטחון כי מה שהם קונים ומשלמים עליו פרמיה הן אכן ביצי חופש. לשם כך, חי-משק פיתחה מודל פיקוח על לולים ומשווקים להבטיח לצרכנים כי ביצי החופש שהם קונים אכן באים מלולי חופש העומדים בתנאי תו האיכות. חברי חי-משק המפוקחים על ידנו נבדקים לפחות פעם בשנה, ובנוסף, מאחר שהם נדרשים להחיל את תו האיכות  באופן שוטף, כל הזמן, יום אחר יום, כל חבר בחי-משק כפוף לביקורת פתע של פקחינו.

לפיכך, אנו מייעצים לכל צרכני ביצי החופש לחפש על אריזת הביצים את התווית של חי-משק – רק כך ניתן להיות בטוחים שהביצים מגיעות מתרנגולת חופש.

חי-משק הוא גוף עצמאי לחלוטין מתעשיות המזון והחקלאות. חברות בחי-משק הינה וולונטרית ומתקיימת רק כאשר התמלאו כל הדרישות  שנקבעו בתו האיכות. החברות יכול להיות מושעה או להילקח לגמרי אם חבר הפר את הדרישות.

איך אני יכול לזהות על המדף את הביצים המפוקחות על ידי חי-משק?

מאוד פשוט! חפש את התווית של חי-משק על האריזה.

תו הפיקוח של ביצי חופש

תו הפיקוח של ביצי חופש

מצאת? זה סימן שהלול והמשווק עברו תהליך של בדיקה מקיפה, המבטיחה כי הביצים מגיעות מתרנגולות חופש.

לא מצאת? פנה להנהלת הרשת, ושאל אותם לגבי זה. הדגש בפניהם את החשיבות שאתה מייחס לאפשרות לקנות ביצי חופש שעברו תהליך של פיקוח, ואת ההשלכות שיכולות להיות לכך על מקום ביצוע קניותיך.

האם התווית של חי-משק מבטיחה כי הביצים הן אורגניות?

ביצי חופש אינן בהכרח ביצים אורגניות.

ביצי חופש בפיקוח חי-משק הינן ביצים שבאו מלולים שיישמו את כל הדרישות המופיעות בתו האיכות לביצי חופש. הדגש בתו האיכות הוא על רווחת התרנגולות.  דרישות תו האיכות לביצי חופש בהקשר של רווחת התרנגולות הן יותר מחמירות בתו האיכות מאשר בתקנות להסדרת תוצרת אורגנית.

האם מותר לקרוא לביצים שהוטלו על ידי תרנגולות שגדלות בכלובים ״ביצי חופש״?

“ביצי חופש” הן אך ורק ביצים שהוטלו על ידי תרנגולות בלול ללא כלובים, הכולל אפשרות לצאת לחצר פתוחה. העמותה למען חיות משק מפקחת על תנאי החיים של תרנגולות בלולים כאלה, וכן על תהליך השיווק של הביצים. כיום הפיקוח הוא על ביצים של שני המשווקים: “גליקסמן” וטבע גב”.

אם ידוע לכם על מכירת ביצי כלובים כ”ביצי חופש”, פנו אלינו. 

האם ממיתים את האפרוחים הזכרים בתעשיית ביצי חופש?

אפרוחים זכרים של תרנגולות מזן המטילות אינם מתאימים לפיטום, ולכן אין אף אחד שמוכן לגדלם ולהאכילם. הפסקה של המתת אפרוחים זכרים של מטילות יכולה להתרחש בשתי דרכים:

1. הציבור יפסיק לאכול ביצים.

2. תימצא דרך לזהות את מין האפרוח עוד לפני הכנסת הביצים למדגרה.

עד אז, מי שאוכל ביצים צריך לדעת שפעם בשנה הורגים אפרוח זכר כדי לאפשר זאת. 

מה קורה למטילות לאחר שהפסיקו להטיל?

לאחר שנה וחצי של הטלת ביצים, מספר הביצים שמטילות התרנגולת בחודש אינו מכסה את הוצאות החזקתן. הלולנים ממיתים אותן, ומפנים את הלול ללהקה חדשה. בלולי כלובי-סוללה, לאחר שנת הטלה, מרעיבים את התרנגולות במשך שבוע, כדי להגביר את ההטלה, וממיתים את התרנגולות אחרי שנתיים.

מה ההבדל בין תנועות לזכויות בעלי חיים (כגון אנונימוס) והעמותה שלכם?

המשותף לשתי התנועות הוא ששתיהן  פועלות לטובת בעלי החיים. “זכויות” ו”רווחה” הן שני צדדים של אותו מטבע. תנועה לזכויות בעלי חיים כמו אנונימוס פועלת למניעת כל שימוש בבעלי חיים. תנועה לרווחת בעלי חיים, כמו העמותה למען חיות משק, פועלת לשיפור מצבם ורווחתם של בעלי החיים במשקים, כל עוד בני אדם משתמשים בבשרם או בתוצרתם.
אגב, העמותה שלנו בשום אופן אינה מעודדת שימוש בבעלי חיים!

על אלו משווקים אתם מפקחים, והאם יש משווקים שמוכרים "ביצי חופש" שאינן אמיתיות?

העמותה מפקחת על שני משווקים: “גליקסמן” ו”טבע גב”. ביצי חופש של שני משווקים אלה מפוקחות משלב הלול דרך המיון והאריזה, ואנו בטוחים שבכל אריזה שלהם אכן נמצאות ביצי חופש העומדות בתקן שקבענו. אין לנו אפשרות לדעת אם יש משווקים שמוכרים “ביצי חופש” שאינן אמיתיות. 

היכן ניתן לקנות ביצי חופש שמפוקחות על ידיכם?

ברשתות השיווק. בקרוב נפרסם רשתות שיווק שמוכרות ביצי חופש בפיקוח העמותה.

מדוע ביצי חופש יקרות כל כך?

יש הצדקה לכך שמחיר ביצי חופש יהיה גבוה במעט ממחיר ביצים מכלובים. זאת, משום התרנגולת בלול חופש פעילה יותר, ולכן אוכלת יותר מתרנגולת בכלוב. אולם עיקר תוספת המחיר שאנו עדים לו כיום, היא של רשתות השיווק, שמעלות מחירים ללא קשר לעלויות של גידול התרנגולות. העמותה למען חיות משק פועלת מול רשתות השיווק להורדת המחירים.

האם בעידוד צריכת ביצי חופש אינכם תורמים למעשה להמשך ניצול והרג בעלי חיים?

העמותה למען חיות משק אינה מעודדת צרכנים לקנות ביצים, אלא פועלת כדי לשכנע את מי שאינו מוכן להפסיק לאכול ביצים, להעדיף רכישה ואכילה של ביצים הכרוכות בפחות סבל לתרנגולות. תנועות לזכויות בעלי החיים, כגון אנונימוס, פועלות כדי לשכנע אנשים להפסיק לקנות ביצים בכלל, ואנו מברכים על כך.

יתרה מכך, הפעילות של העמותה משפיעה בעקיפין דווקא על צמצום ניצול בעלי חיים במשקים. כיצד? אותם אנשים שאינם מוכנים להפסיק לאכול ביצים, אך עוברים לאכילת ביצי חופש, עושים, בדרך כלל לראשונה בחייהם, צעד קטן למען בעלי החיים במשקים. אנו מאמינים כי מרגע שעשו צעד זה, אותם אנשים כבר אינם יכולים להגיד שלא אכפת להם מבעלי חיים. בבחירתם זו, הם גם עושים צעד מעשי של שינוי, שנועד להקלה ישירה על סבלם של בעלי חיים. אדם הנמצא בנקודה זו, יהיה פתוח יותר להמשך התהליך, ויהיה קשוב יותר למסריהם של הארגונים למען זכויות בעלי חיים, להפחתת או הפסקת צריכת המוצרים מן החי.

האם ביצי חופש מיוצרות בשטחים או בהתנחלויות?

העמותה למען חיות משק אינה מפקחת על לולים הנמצאים בשטחים או בהתנחלויות ואין בידה מידע על ביצים שם. יחד עם זאת, אם העמותה תמצא שביכולתה להקל על חייהן הקשים ומלאי הסבל של חיות המשק, היא תעשה זאת בכל מקום בעולם. סבל של בעל חיים, ופעולה למען מיזעורו, אינם קשורים לגבולות מדיניים או פוליטיים.

 

כיצד אוכל לעזור לכם?

אנו מעריכים מאד כל עזרה המוצעת לנו לשיפור רווחת חיות המשק.
העזרה הראשונה במעלה היא לא לצרוך ביצים מכלובי סוללה, ואם אתם אוכלים ביצים – להעדיף ביצי חופש. בנוסף, ספרו לחבריכם שהחלטתם לא לצרוך עוד ביצים של תרנגולות המוחזקות בכלובים.

תוכלו לעזור לנו גם אם תבקרו בדף הפייסבוק שלנו, תתנו לו “לייק”, ותפיצו אותו ואת מסריו בין חבריכם.

העמותה מפעילה “נאמני חופש” בכל רחבי הארץ, העוקבים אחר זמינות ומחיר ביצי חופש בחנויות. כל אחד ואחת יכולים להתנדב לתפקיד זה. אם אתם אנשי מקצוע מתחום הייעוץ האירגוני, הפירסום והיח”צ, או המשפטים – תוכלו לעזור לנו מאד. פרטים על כל התפקידים בלינק זה.

בנוסף, אנו זקוקים מאד לתרומות כספיות כדי להרחיב את פעילותנו. תוכלו לתרום באופן קל ומאובטח דרך אתר “ישראל תורמת” בו אנו חברים, בלינק זה. בדף ישנם גם פרטי התקשרות איתנו, למקרה שתרצו לתרום לנו באופן אחר או להתנדב.